Počítadlo přístupů
Dnes: | 650 |
---|---|
Tento měsíc: | 1 236 |
Celkem: | 3 458 087 |
CO JE TO PSYCHOMOTORIKA
Když se člověk pohybuje, tak kromě svého těla prožívá různé emoce, poznává nové věci, řeší problémy, navazuje kontakty, spolupracuje. Pohybové činnosti tedy rozvíjejí také vnímání, poznávání, sebekontrolu, sebepojetí, ale rovněž schopnost ovládat materiální okolí, budovat vzájemné vztahy a umět komunikovat. Na těchto možnostech pohybu staví psychomotorika.
Pojem psychomotorika vychází z holistického chápání člověka, a vyjadřuje jednotu těla, duše a vědomí, mnohostranné vztahy mezi poznáním, emocemi a pohybem, a jejich vliv na vývoj kompetencí a chování jedince v psychosociálním kontextu. (Preambule Evropského fóra psychomotoriky, www.psychomot.org)
Psychomotorika je tedy založena na úzkém spojení mezi psychikou (duševními procesy) a motorikou (tělesnými procesy). Tohoto vztahu pak využívá v pedagogickém nebo terapeutickém procesu se snahou prostřednictvím pohybu pozitivně ovlivňovat osobnost člověka a pomáhat mu optimálně zvládat situace v každodenním psychosociálním kontextu.
Psychomotorika je nesoutěžní, vždy obsahuje pohyb, aktivuje mysl a probouzí emoce. Obsah psychomotoriky spočívá v praktických pohybových činnostech, které jsou zaměřeny na:
- oblast osobní - oblast vlastního "já", která se zabývá rozvíjením vnímání, poznávání, emocemi
- oblast materiální - poznání a ovládání materiálního okolí - věcí a prostoru
- oblast společenskou - vztahovou - vnímání druhých, empatie, komunikace,
spolupráce
Užití psychomotoriky:
v pedagogické práci - ve škole, při výchově dětí, k rozvoji osobnosti (mládeže i dospělých), jako prevence častých problémů
v terapii - jako prostředek pro terapii dětí i dospělých osob, prostředek speciální pedagogiky, léčebné terapie, prevence
ČASPV vzdělává odborníky v oboru PSYCHOMOTORIKY s kvalifikací Instruktor psychomotoriky.
Specializace vychází z poznatků a spolupráce s Evropským fórem psychomotoriky (EFP).
Komise psychomotoriky pořádá školení, semináře pro cvičitele i širokou veřejnost zajímající se o tuto problematiku.
Česká asociace Sport pro všechny, z.s.
Ohradské náměstí 1628/7
155 00 Praha 5
IČ: 00551368
DIČ: CZ00551368
Tel: 242 480 301
E-mail: sekretariat@caspv.cz
www.caspv.cz
Copyright © 2009-2019 Česká asociace Sport pro všechny
2009 - 2025 Martin Modl